Batika je zpět!

Batika neodmyslitelně patří ke stylu hippies, trampy…. Tento módní hit se nám letos opět vrací, a to až na mola světových návrhářů!

Co je to batika a jak vznikla?

Batika je způsob, jak zdobit látku vzorováním a barvením, které je vytvářeno sešíváním, vyvazováním atd. Kouzlem batiky je její přírodní vzhled a nepředvídatelnost. K batikování se používají převážně práškové barvy, které se rozpouští ve vodě a o obarvené látce se pak různě svázaná látka vaří. Tyto barvy můžeme použít i na barvení látky v pračce nebo za studena. Kromě batiky na textil lze touto technikou zdobit i keramiku, dřevo či velikonoční vajíčka.

Zpopularizování této techniky můžeme přičítat americkým hippies, kterým se také říkalo květinové děti. Tito hippies demonstrovali proti válce ve Vietnamu v 60. letech. Různobarevné vzorování kruhů, spirál se stalo jejich poznávacím znamením. Světlost barev znamenala dobrý svět a mír.

Batika vlastně nikdy nezmizela, pouze se dostala do útlumu. Všichni si jistě vzpomeneme, jak jsme ve škole či na táborech batikovali trička.

Návrat 2018

Průlomovým okamžikem se pro batiku ovšem stává rok 2018, kdy se dostává na přehlídková mola. A nejen na obyčejných tričkách či dlouhých sukních. Batikované se objevují večerní róby a jiné společenské kousky. Batikované oblečení i přes svou barevnost působí smyslně a elegantně.

Jeden z prvních návrhářů, kdo navrátil život batice, byl ruský módní návrhář Gosha  Rubchinskiy. Ze slavných osobností si batiku oblíbil i zpěvák Pharrell, ten ale ovšem propagure vlastní domácí batikování oblečení. Pharrell je průkopníkem i batikování bot.

Zdroj fotografií:  svetova-moda.cz, glami.cz