Vytáhli jste ze skříní péřové bundy? Prozradíme, jak je vyprat

Jelikož už léto skončilo, je třeba se připravit na nadcházející období, a sice na podzim a zimu. Ze svých skříní doporučujeme vytáhnout hlavně péřové bundy, které jsou spásou před chladem a nepříjemným větrem. Navíc jsou stále stylové, i letos s nimi zaujmete. Ovšem při vytahování péřových bund ze skříní možná zjišťujete, že bundy nejsou v tak skvělém stavu, v jakém jste je uložili, a sice že jsou třeba špinavé. Nabízí se proto otázka, jak je případně vyčistit nebo vyprat? 

Pokud jste v minulosti nosili péřovou bundu do čistírny, nemusíte to udělat i nyní. Čistírna se vám velmi prodraží, péřovou bundu si můžete vyčistit i sami svépomocí. Jenom je třeba vědět, jak na to. Aby vám to šlo od ruky, poradíme vám. Existuje rovnou několik triků a tipů.  

Nepřistupujte k domácímu praní skepticky, naopak buďte k tomuto způsobu praní otevření. I péřové bundy můžete hravě doma vyprat, i když jste se tomu v minulosti stranili kvůli jejich vyšší pořizovací ceně. Vyprat je lze i tak, aniž by se vytvořily shluky peří nebo plíseň někde v bundě.  

Vždycky perte péřové bundy samostatně  

Pojďme si tedy prozradit, jak na praní péřových bund v pračce. První pravidlo zní – vždycky perte péřové bundy v pračce odděleně, přes to nejede vlak. Jak konkrétně daný kousek prát, to vám prozradí štítky, respektive informace na štítku. Ze štítku se dozvíte, jaký program je pro péřovou bundu ideální a na kolik stupňů by se měla bunda prát. To vám značně usnadní práci a předejde nepříjemnostem.  

Obecně platí, že se bunda pere maximálně na čtyřicet stupňů Celsia, a to na speciální program či na program pro jemné prádlo. Péřová bunda se nikdy nesmí prát ručně! 

Speciální prací prostředek je nutnost 

S obyčejným pracím prostředkem moc nepochodíte, musíte zvolit takový prací prostředek, který je určený speciálně pro péřové oblečení. Takový prací prostředek zachová prádlu měkkost a udrží i izolační vlastnosti bundy. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 368 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová