Netflix – večerníček dnešní doby?

Známá americká filmová platforma je už každému z nás notoricky známá. Po celém světě má více než 160 milionů předplatitelů. Momentálně se čím dál více rozšiřuje po České republice, jedním z důvodů nástupu popularity je pád oblíbené domény online seriálů zdarma, další je pak stále pokračující nárůst českého dabingu a samotných českých filmů. Český Netflix nabízí zhruba 5000 filmů a seriálů, což je jeden z nejvyšších počtů v Evropě, společnost vysílá v asi 190 zemích světa. Krásnou ukázkou je momentálně nejpopulárnější seriál na Netflixu – Zaklínač, který vyšel hned jak s českými titulky, tak velice kvalitním českým dabingem. Netflix ovšem teprve čeká konkurenční boj, a to s Disney+, které láká nabídkou filmů a seriálů, momentálně v čele s Mandalorianem. Zaměřuje se na výrazné filmové trháky ze světa Star wars, Marvel, Pixar, Disney a další.

Novodobá závislost? 

V dětství to byl večerníček a spát, později další díly oblíbeného kresleného seriálu, další a další kapitoly knih, které nás napínaly k prasknutí. Dnes všechno tohle nahrazují nekončící seriály, nejlépe celá řada za jedinou noc. Velice tomu pomáhají platformy, jako jsou právě Netflix nebo HBO GO, kde můžeme najít seriály vydávané najednou po celých řadách, takže starý dobrý rituál čekání na týden očekávaný nový díl seriálu je passé. 

Netflix získává data od diváků a sleduje jistý bod, od kterého už je velice pravděpodobné, že divák nepřestane sledovat a dokončí celou sérii. Ten často nastává zhruba ve třetí epizodě seriálu. Zaklínač se vyhoupl na příčku nejpopulárnějších seriálů za pouhý týden po vydání a seriál Stranger things vidělo hned po vydání zhruba 400 tisíc lidí. 

Asi 80% diváků uvádí, že raději sledují více epizod, než pouze jednu. Jeden z velkých důvodů je útěk od každodenního stresu. Někteří odborníci tvrdí, že to může fungovat jako jakýsi “virtuální hormon štěstí”, tedy že napínavé konce a možnost jejich okamžitého navázání nastartuje výrobu dopaminu. 

Nový díl a beze mě? 

Ruku v ruce taky přichází fenomén tzv “seriálové nevěry”. Každý to určitě známe, s partnerem, kamarádkou, či rodinným příslušníkem sledujeme společně jeden seriál a jeden bez druhého ani minutu navíc. Ukázalo se, že jedna pětina lidí zatlouká a raději se na epizody podívá znovu, dvě pětiny se přiznají, ale zachovávají dekorum a neprozradí děj a zbytek jsou klasičtí milovníci spoilerů. A jak to máte vy? Jste pány svého času, nebo Vás taky pohltil ten virtuální?