Jak se z koupacího pláště staly dnešní bikiny?

Kdybychom si dnes prohlédli dámské plavky, jaké nosily ženy na přelomu 18. a 19. století, nejspíš bychom v nich marně hledali prapůvodce dnešních bikin. Snad žádný módní kousek neprošel tak enormním vývojem a nevyvolal tolik kontroverzí. Zatímco dnes je v módě minimalismus, před dvěma sty roky nebylo myslitelné odhalit víc než konečky prstů. 

Plavání vás mohlo stát život 

První dámské plavky, nebo přesněji řečeno koupací oděvy, se začaly objevovat v průběhu 18. století. Tyto kostýmy musely zakrývat celé tělo, a protože se vyráběly z těžké bavlny nebo kepru, nezřídka šlo plavkyním doslova o život. Když se totiž takový oděv nasákl vodou, ztěžknul natolik, že začal klesat ke dnu – i s jeho nositelkou. 

Ani klasické „koupačky“ nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ještě v 1. polovině 19. století fungovaly tzv. koupací vozy, ve kterých se žena toužící po vodních radovánkách převlékla, následně se nechala zaplacenými nosiči i s vozem odnést do vody a po žebříku sešplhala pod hladinu. Po skončení stejným způsobem nastoupila zpět do vozu, převlékla se do civilních šatů a nechala se donést zpátky na břeh. Koupací oděv v této době připomínal plášť s dlouhými rukávy, který sahal až na zem. 

Bikiny jako úsporné řešení 

Po několika desetiletích začaly mizet jak koupací vozy, tak koupací pláště. I tak ale všeobecné dekorum kázalo ženám oblékat dlouhé šaty převázané v pase a punčochy. O příjemném osvěžení tedy nemohla být řeč. Opravdovou změnu přineslo až 20. století, kdy se plavání stalo plnohodnotným sportem. 

Plavky začaly odhalovat víc a víc, ačkoliv cudné nohavičky jim zůstaly až do 50. let. Ve 30. letech se však poprvé objevují dvoudílné plavky, které sice stále zakrývaly pupík, ale už mohly odhalovat ramena. Boky většinou zdobí kanýry. Jelikož bylo žádoucí snižovat náklady na výrobu plavek, ve 40. letech se už naplno odhaluje silueta ženského těla. V této době se také zrodily první opravdové bikiny podobné těm, které známe dnes.