Dámské oblečení – návrat do minulosti

Jaké se nosily šaty ve starověkém světě? Není překvapením, že vzhledem k horkému klimatu Egypťané nosili jen lehké oblečení. Ženy zahalovaly šaty s ramenními popruhy. Oděvy byly vyrobeny ze lnu nebo bavlny. Později byly šaty více komplikované a pestré.Egypťané nosili make-up a milovalizlaté a stříbrné šperky. Chudí lidé se krášlili ozdobami z mědi nebo bronzu.

Řecké ženy nosily složené šaty z vlněné tkaniny ve střihu obdélníku s otvory pro ruce a hlavu, vázané v pase. Tento oděv se nazýval peplos.Ke konci 5. století začaly některé řecké ženy nosit dlouhou plátěnou tuniku nazývanou chiton. Římské ženy nosily dlouhé šaty barvené různými barvami (štoly) a dlouhý šátek nazývaný palla. Římané své oděvy šili z vlny nebo plátna, ale bohatí si mohli dovolit bavlnu a hedvábí. Římské šaty držely na těle kolíky a brože. Muži i ženy nosili paruky a falešné zuby.

Dámské oblečení ve středověku

Saské ženy se odívaly do dlouhého prádlového oděvu se stejně dlouhou tunikou, nosily pláště. Muži i ženy používali hřebeny vyrobené z kosti nebo paroží. Vikingské ženy tkaly látky doma, vyráběly jednoduché oblečení z plátna nebo vlny. Dámské šaty byly otevřené po stranách, držené ramenními popruhy. V chladném počasí se nosili pláště nebo šály. Oděvy se připevňovaly brožemi.

Ve 12. a 13. století bylo oblečení stále jednoduché. Přibylo do ženského šatníku noční prádlo. Nosila se dlouhá tunika (nad kotníky) a na ní další dámské šaty, které byly pásem svázané kolem pasu. Ve středověku obě pohlaví nosily šaty z vlny, ale měly různou kvalitu. Vlna bylakvalitní, ale drahá nebo hrubá a levná.

Od poloviny 14. století se stanovil zákon, které materiály mohou nosit různé třídy, rozlišuje se oblečení u šlechty,duchovenstva, měšťanstva a chudiny.   Většina lidí však ignorovala zákon a měla na sobě to, co chtěli. Nehledě na to, že sprostý lid stejně neměl na drahé látky.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová