Za migrénu může menstruace, sklenka červeného i plísňový sýr

Skutečnost, že menstruace a bolesti hlavy spolu úzce souvisejí, odhalil dokonce už řecký lékař Hippokrates někdy v 5. století př. n. l. Dlouhou dobu si lékaři dokonce mysleli, že děloha je přímým zdrojem bolestí. Do jisté míry měli pravdu, i když mechanismus vzniku bolestí hlavy z hormonálních příčin je složitější.

 

Pupalka pomůže

Za všechno může pokles hormonu estrogenu během menstruačního cyklu. Řídicí systém menstruačního cyklu ovládá v mozku hypotalamus, který dává signály vaječníkům a děloze, takže za výkyvy hladin je odpovědný právě on. Pokud žena pozoruje shodu mezi svými bolestmi hlavy a menstruačním cyklem, měla by si poznamenat načasování a příznaky a vyloučit případné další spouštěče záchvatu bolesti (alkohol, hladovění). Bude-li mít jasno, že za vším je opravdu estrogen, existuje dostupná přírodní pomoc v podobě oleje z pupalky dvouleté.

Léčivé doteky vlastních prstů

Nachlazení nebo také infekce způsobí, že dojde k zánětu dutin. Otok zanícené sliznice způsobuje tlak na nervy a jeho důsledkem je bolest, šířící se z nosních dutin do celého obličeje. Zanícené dutiny také znemožňují odtok hlenů a výsledkem je nepříjemná pulsující bolest. Můžeme se pokusit sami zmírnit svoje bolesti. Jednoduchým akupresurním cvičením, kdy špičky svých ukazováčků přitiskneme vedle nosu na lícní kosti. Dotýkáme se v linii očních panenek, stisk provádíme po dobu jedné minuty a třikrát ho opakujeme.

Pozor na alkohol

Zásada jíst několikrát denně menší porce funguje kromě hubnutí i jako prevence bolestí hlavy. Vynechání jídla a následné hladovění totiž přináší i pokles hladiny cukru v krvi. Mozek tak nemá co spalovat a brání se formou bolesti. Co ještě způsobí bolest? Jak pivo, tak také víno obsahuje látky tyramin a fenyletylamin, které u citlivých lidí mohou přivodit bolest. Právě tyramin je startovacím mechanismem migrény a kromě piva a zejména červeného vína ho najdeme třeba ve zralých plísňových sýrech.