Spathiphyllum(Lopatkovec) – nejrozšířenější pokojová rostlina

Pokojová rostlina Spathiphyllum patří do roduAraceae trvalek evergreen. Některé druhy se již dlouho a úspěšně pěstují jako pokojové rostliny. Obdivujeme je pro jejich krásné květy, zelené listy a schopnost růst ve stínu. Ve volné přírodě seSpathiphyllum usadil v bažinatých lesech a stinných údolích řek a potoků. Není divu, že rostlina má ráda vlhkost a není náročná na přímém slunečním světle. Kdysi tato květina byla málo známá, ale nyní je možné ji zakoupit v různých velikostech a odrůdách v Evropě od XIX. století a dnes v květinářství – od trpaslíka po obří se zelenými nebo panašovanými listy.

Pokojová rostlina Spathiphyllum

Spathiphyllumdosahuje výšky v závislosti na druhu a odrůdy od 15 cm do 1 m Pokojové rostliny jsou poměrně kompaktní a dorůstají obvykle až 40 cm na výšku. Rostlina kvete po dobu několika týdnů, obvykle na jaře, ale při dobré péči kvete dvakrát ročně. Někdy se říká, že tato květina přináší mír do domu, kde často probíhá hádka mezi mužem a ženou. Nepochybně jen to, že kromě krásy, Spathiphyllumje užitečná – čistí vzduch v bytě. Jde o jednu z nejlepších rostlin schopných pohlcovat ze vzduchu škodlivé látky.

Tipy pro péči

Květina štěstí vyžaduje vhodnou půd,pravidelnou zálivku a hnojení.

Osvětlení

Nejlepší umístění je na východ nebo západ v okně na několik hodin ráno nebo využít pozdní odpolední slunce. V případě, že osvětlení není dostatečné, snížení kvetení. V zimě ponechejte rostlinu na jižním okně.

Teplota

Doporučená teplota – asi 15 ° C do 28 ° C. Nebezpečný pro ni je průvan a zima.

Vlhkost

Rostlina má ráda jako ostatní rostliny z tropických pralesůvysokou vlhkost. Pokud je vzduch příliš suchý, špičky listů začnou schnout.

Zalévání

V jarních a letních měsících v průběhu vegetačního období a rozkvětu zálivka by měla být bohatá, v zimě postačí méně. Kořeny nesnášejí stagnující vlhkost.

Hnojivo

Spathiphyllum se podává jednou každé 2-3 týdny v průběhu vegetačního období od března do září úplné minerální hnojivo v množství 1 – 1,5 gramů na 1 litr vody. Je možné střídat minerální a organická hnojiva.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová