Pomerančová kůra a vše, co dokáže

Mnoho lidí začíná svůj den čerstvě vymačkanou šťávou z pomerančů. Protože obsahují řadu vitamínů, jsou pro náš organismus vítaným ranním osvěžením. Většina z nich pak vezme oloupanou kůru z pomeranče a vyhodí ji do koše nebo drtiče odpadu. V podstatě je to však docela zbytečné plýtvání. V pomerančové kůře, ale také v kůře jiných citrusů, je obsažena látka D-limonen a ta se dá využít k mnoha účelům. 

Čištění v kuchyni či koupelně 

Protože zmíněná látka D-limonen má schopnost čistit, odmašťovat a dezinfikovat různé povrchy, lze pomerančovou kůru využít jako přírodní čistící prostředek v kombinaci s octem, který je dalším přirozeným, a hlavně přírodním čističem. Kromě toho má antibakteriální účinky, takže zanechaný povlak likviduje bakterie a plísně. Úspěšně lze také využít k odstraňování usazenin mýdla, třeba na vodovodních bateriích, a k odstranění usazenin minerálů. Roztok s octem připravíte tak, že naplníte pomerančovou kůrou sklenici, zalijete octem a uzavřete. Poté už stačí nechat týden odležet, slijete si tento citrusový ocet třeba do láhve od prostředku s rozprašovačem. Kůra kromě svých čistících účinků také překryje nepříjemný zápach octu. 

Kosmetické účinky 

Tato možnost využití pomerančové kůry se bude hodit především ženám. Díky vysoké schopnosti odmašťovat lze doporučit její aplikace právě na mastnou pokožku. Pokud aplikujete pomerančovou kůru na obličej, učiní pokožku hebkou a vláčnou. Kromě toho složení pomerančové kůry obsahuje látky, které mají relaxační až sedativní účinek, proto se také běžně používají pro uklidňující a relaxační lázně, inhalují se proti nespavosti a působí blahodárně při celkovém nervovém vyčerpání. 

Na závěr je třeba zdůraznit, že pomeranče jsou jako exotická plodina ošetřovány poměrně výrazně chemikáliemi. Pokud tedy nemáte vyloženě produkt biologického zemědělství, ale obyčejný pomeranč ze supermarketu, je kůru nutno minimálně důkladně omýt. Je také na zvážení, zda kůru z chemicky ošetřovaných pomerančů je celkově vhodné používat na tělo, zejména máte-li citlivou pleť. Proto bychom doporučovali spokojit se raději s využitím kůry spíše tam, kde si ji nepřikládáme na tělo a nepřicházíme s ní přímo do styku. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová