Ohlédnutí za vývojem oblečení do historie

V dávné minulosti v oděvech lidé spatřovali ochranu před chladem, vlhkostí, či jinými přírodními podmínkami. Až časem si své odění začali co nejvíce přizpůsobovat, zkrášlovat, až vznikly různé typy oděvů.  Ale vraťme se na začátek.

Pravěk

Jak již bylo řečeno, vznik oděvu ovlivnilo počasí, nejstarší oděvy byly proto kožešinové.

Starověké civilizace

Sumerští vládci nosily už i sukně a pláště. Sukně zůstala dlouhá staletí základem mužského i ženského oblečení, kalhoty považovali za znak barbarství. Košilový oděv nosili i Egypťané. Byl těsný, přiléhavý nebo řasený, plisovaný. Řekové nosili roucho, tzv. chiton a pláště, Římané velmi podobnou tuniku. Svrchní oděv, tógu, mohli nosit pouze svobodní římští občané.

Středověk

Ve středověku se oděv mužů a žen mnoho od sebe nelišil. Převládal košilový střih, u mužů suknice po kolena a punčochy, u žen sukně až po zem.Rukávy se prodloužily na dlouhé,oděv zahaloval už celé tělo. Kvalita oděvu závisela na urozenosti jejího nositele, zdobil se drahokamy, což způsobovalo nepohodlnost oděvu.

Gotika

Sukně žen se prodloužily do dlouhé vlečky, na pláštích se objevila novinka – límec, boty a čepce byly prodlouženy, špičaté. Gotika se projevuje zdůrazňováním křivek postavy. Špičaté boty či dlouhé těsné rukávy a šaty sloužilo jako optické zeštíhlení. Některé rukávy ženských oděvů dokonce sahaly až po zem. Výstřih se postupně zvětšoval, aby odhalil ženské přednosti. Vznikají první knoflíky.  V 14.století muži přestali nosit dlouhý oděv. Kabáty se zkracovaly a byly vždy užší. Vznešení muži časem přešli ke kalhotám, ty se však těm dnešním vůbec nepodobaly.

Renesance a baroko

Renesance se od gotiky velmi nelišila. Oděvy pro ženy byly stále těsné a pro muže byl typický kabát ozdobený kožešinou či punčochové kalhoty, přesto bylo oblečení o něco pohodlnější. Nosily se bohatě zdobené košile z jemných, různobarevných materiálů s krajkami. Renesanční móda přinesla nové střihy, nové způsoby řasení a nové módní prvky. Módním hitem se stal kapesník – ozdobný, krajkovaný, nebyl určený na praktické použití. Barokní móda byla pompézní, často až bizarní. Ženy nosily široké, vyztužené sukně, korzety a boty s velmi vysokými podpatky.

 

18. a 19. století

Velký průlom v pánské módě přinesla zejména Francouzská revoluce v roce 1789. Občané zavrhli přezdobené oblečení šlechty. Začal se nosit frak z černé nebo tmavé látky, bílá kravata a bílá vesta. K elegantnímu oblečení patřily dlouhé kalhoty, plášť, cylindr a holínky.

20. století

Oděvy – zejména ženské se zjednodušily až v 20.století. Základní kombinací ženského oblečení se stala sukně a halenka. Univerzálním mužským oblečením se stává sako a oblek, objevují se různé tipy sportovních oblečení.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová