Maliny, ostružiny, borůvky. Který druh je nejzdravější?

Každý člověk by měl konzumovat hodně ovoce. V ovoci je totiž velké množství vitaminů, které zkrátka a dobře potřebujeme. Pokud se řadíte k těm lidem, kteří ovoce nemají zrovna v lásce, musíte se dojídat dostatečným množstvím zeleniny. U ovoce platí, že se konzumuje především ráno (maximálně do druhé hodiny odpolední), protože později už nestihneme cukry, jež jsou v ovoci obsaženy, spálit. Otázkou je, jaké ovoce je pro dopolední konzumaci ideální?

Exotické ovoce už odešlo z pultů obchodů a na pulty se nyní dostává především lesní ovoce, tedy maliny, ostružiny a borůvky. Otázkou však je, jaké ovoce je z nich nejzdravější.

Bohužel vás zklameme. Každé ovoce je velmi zdravé a každé z vyjmenovaných druhů má své výhody i nevýhody. Pojďme si proto rozebrat každý druh a řekněme si, jak prospívají našemu zdraví.

Maliny a zdraví

Co se týče malin, ty miluje snad každý. Pěstujeme je hojně na zahradách, a to hlavně z toho důvodu, že v obchodech se neřadí k těm nejlevnějším. Maliny pomáhají v boji proti cévním nemocem. Jsou bohaté na antioxidanty a na flavonoidy. Mimo to bojují s nádory v našem těle. Pomáhají likvidovat nádory v jícnu, v plicích, v hltanu či v ústech.

Ostružiny a zdraví

Co se týče ostružin, ty také hojně pěstujeme na zahradách. Lidé tomuto ovoci přezdívají malý zázrak. Nejen, že jsou skvělou zásobárnou potřebných vitaminů, ale taky pomáhají při hojení ran a při regeneraci celého těla. Kromě toho zastavují množení nádorových buněk. Dokážou bojovat s chřipkou i s kašlem. Málokdo ví, že při léčbě nemocí se využívají nejen samotné plody ostružiníku, ale i jeho listy.

Borůvky a zdraví

A co borůvky? Ani ty nejsou zdraví škodlivé, jsou naopak zdraví velice prospěšné. Kromě toho, že v borůvkách je velké množství vitaminu C, který povzbuzuje naši imunitu, najdeme v borůvkách i minerální a tělu prospěšné látky, jako je železo. Borůvky jsou často označovány za biopotravinu, čemuž se nedivíme. Chrání naši sliznici, pomáhá při léčbě chřipky či jiných podobných chorob, udržují v dobrém stavu náš zrak.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová