Láska na první pohled: existuje, nebo to je mýtus? 

Viděli se poprvé a měli jasno na celý život. Zamilovali se do sebe jediným pohledem a nepotřebovali vědět, jaký kdo má denní rytmus, zda mají podobný vkus na filmy nebo jakým způsobem mění toaletní papír. Zkrátka láska na první pohled. Ale je to opravdu tak? Může být dlouhodobý a úspěšný vztah založen na tom, že již od počátku měli oba jasno? 

Seriály a filmy mají jasno: láska na první pohled je častá, přirozená a každý ji za život zažije alespoň jednou. Co je ale zajímavé, tuto hypotézu nevyvrací ani věda. Odborníci zkoumali, zda je láska na první pohled opravdový fenomén nebo jen mýtus, který potká někoho alespoň jednou v životě a který buď vyjde, nebo ne.  

Na první pohled se častěji zamilují muži 

Výsledky jsou překvapující. Někteří lidé totiž lásku na první pohled opravdu zažili, klidně i opakovaně, a samozřejmě byla nejprve založena především na fyzické přitažlivosti, nicméně postupně byla prohloubena do míry vážného vztahu. A právě i to je jedním z bodů výzkumu, že častěji se láska na první pohled zažívá s fyzicky přitažlivými lidmi. 

Vědci také zjistili, že vědci zažívají lásku na první pohled častěji než ženy. Vysvětlení toho je přitom poměrně jednoduché: muži jsou často určitým způsobem spontánnější a nechávají se více unést, zatímco my ženy více přemýšlíme, váháme, analyzujeme.  

Krása není nejdůležitější 

I toto zkoumání však narazilo na limity. Tento cit během prvního setkání nemusí být opětovaný, nebo nemusí vydržet dlouhodobě – když pak zjistíme, jaký je protějšek ve skutečnosti, odradí nás to do takové míry, že ani fyzická přitažlivost to nezvrátí.  

Ač tento výzkum od vědců z Nizozemska dává naději bezvýhradným romantikům, všem, kteří si prošli vážným vztahem je jasné, že jen o fyzické přitažlivosti láska není. Vliv mají i další faktory, které jsou v samém důsledku pro život důležitější. A i ty je nutné na pomyslné misky vah zařadit. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová