Historie vzniku kravaty

Přemýšleli jste někdy, proč muži nosí kravaty? Proč potřebuji pruh látky kolem krku používat jako dekoraci? Nicméně, mnoho lidí, nosí tento doplněk každý den, podíváme se do minulosti, kdy móda nošení kravat začala.

První zmínka

Zmínku o původu kravaty lze nalézt ve starověké Číně. První císař Qin Shi Huang Empire di přikázal vytvořit armádu, která ho ochrání po jeho smrti. Jeho Terakotová armáda v hrobce byla objevenav roce 1974. Na krku replik lidí – šlechticů a válečníků, jsou uvázány zbytky tkaniny, připomínající kravatu.

113 před n.l.

Římským legiím za vlády císaře Traiana byly postaveny bílé vyřezávané sloupy. Legionáři jsou zde zobrazováni s obvazem kolem krku, který je vázáný na uzel.

XVII. století (1650)

Během 30-ti leté války ve Francii si král Ludvík XIV. pozval po vítězství chorvatské důstojníky, kteří nosili šátek kolem krku v rámci své uniformy. Králi se to zalíbilo, tak moc, že se stál barevný šátek součástí francouzských uniforem.

XVIII. století

Kravata s dlouhými konci se již v Rusku za vlády Petra I.běžně nosila.

XIX. století

Lord Byron toužil být trendy a zavedl módu volných uzlů, kterému se říkalo „Alya Bayron.“ Mimochodem, Alexander Puškin byl velkým milovníkem kravat.

1827

Slavný francouzský spisovatel Honoré de Balzac vydal knihu „Umění nosit kravatu.“

1900 – 1909

Povinný doplněk obchodní etikety. Ve stejné době, lidé začínají používat motýlka k večerním šatům.

1910 – 1919

Došlo ke změně v postoji vůči kravatám. Začalyse vyrábět nejen pro oficiální oblečení, ale i pro každodenní, běžné nošení.

1920 – 1929

Americký podnikatel Jesse Langsdorf poskytuje patent, který odkazuje na „dokonalou kravatu“, která se skládá ze tří částí.

1930 – 1939

V tomto desetiletí, se kravaty začala vyvíjet, vznikaly různé modely, pomocí odvážných rozhodnutí ve struktuře tkaniny, barvy a délky.

1940 – 1949

Během druhé světové války nebyl čas na kravaty, nicméně na konci válkyse ve Spojených státech začaly objevovat módní vazby s kravatou prostřednictvím spoře oděných dívek.

1950 – 1969

V těchto letech se kravaty ztenčily, probíhaly další experimenty s materiály a barvami.

1970 – 1979

V období rock ‚n‘ rollu a diskoték získaly popularitu široké kravaty ve světlé barvě. Například britská skupina «The Beatles» se předvedla natruc s úzkými modely.

1980 – 1989

V 80. letech se móda nošení kravat nijak zvlášť nezměnila, nicméně se objevily extravagantní možností v podobě tenkých kožených modelů.

1990 – 1999

Ujala se šířka 9,5 cm s populárními designy, monogramy a tisky. V polovině 90. let, vědci z University of Cambridge zjistili, že lze kravatu vázat na 85 způsobu.

2000 – 2009

Velmi módní jsou kravaty se šířkou 9 centimetrů.

2010 – dnes

Na trhu se prezentují různé tloušťky, šířky, složení látek, barvy a vzory.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová