Jaké hormony nám pomáhají k dobré náladě nebo způsobují závislost?

Za všechno mohou hormony. Také jste tuhle výmluvu už někdy někde slyšeli? Jenže ona to tak docela výmluva není.  Prostě hormony ovlivňují náš život mnohem více, než bychom sami chtěli…

Vychutnejte si pocit štěstí

Po náročném cvičení jste utahaní tak, že byste sebou nejraději praštili do postele. Jakýkoli další pohyb vám dělá potíže, ale přitom se cítíte neuvěřitelně šťastní. Zvláštní nepoměr, že? Takové stavy umí přivodit sport, pokud ho děláte poctivě. Podobné pocity zažívají třeba dálkoví běžci. Zpočátku při tréninku obtížně dýchají, píchne je na prsou nebo v bocích, mají dojem, že je neutáhnou vlastní nohy. Kdyby v tu chvíli s během sekli, nedokážou nic. Jenže po chvíli se situace obratem mění. Cítí lehkost, běží jako o závod a porazili by kohokoli na světě. Za onen druhý dech může uvolňování hormonu endorfinu, který nám navodí pocit štěstí. Látka příbuzná morfinu vzniká štěpením bílkovin v mozku a ovlivňuje spánek, náladu a vnímání bolesti. Najdeme ji i v některých potravinách, třeba v čokoládě. Nejlepší je ale navodit si ji pohybem. Je to příjemné a zdravé.

Pozor na přenos impulsů

Drogově závislé ženě se třesou ruce. Teprve chvíli po té, co si šňupne další dávku, se konečně uklidní. Kromě kokainu má na její chvilkovou spokojenost nezanedbatelný vliv i jeden z hormonů tvořených v mezimozku, dopamin. Univerzální přenašeč nervových impulsů zastává důležité úkoly posla dat nejméně na šesti nervových drahách. Je zkrátka pro naši nervovou soustavu absolutně nezbytný.  Tou nejznámější je mezolitická dopaminová dráha. Vede ze středního mozku přes jádro do čelní kůry mozkové a hraje roli při vzniku emocí, motivace k různým výkonům a zejména v systému odměn. Na různé události a aktivity včetně požití určitých drog přitom reaguje příjemnými pocity.