Žijte dlouho jako Boris Paton

Lidé s výjimečnou myslí, jsou vždy ohromnou inspirací. Jejich objevy a vynálezy jsou hnacím motorem civilizace. Každý hrdý národ a země tyto hrdiny novodobých dějin chová v úctě. Mezi takové osobnosti patří také ukrajinský vědec v oboru metalurgie a materiálového inženýrství Boris Paton, současný prezident Akademie věd na Ukrajině. 

Boris Jevgeňjevič Paton 

Tento po všech stránkách pozoruhodný muž se narodil už 27. listopadu 1918. Prožil tedy skoro celé dvacáté století, byl u spousty významných objevů, prožil 2 světové války a spokojeně žije již mnoho let také ve století jednadvacátém. Jeho vědecká kariéra mu byla částečně předurčena již díky otci, Jevgeniji Oskaroviči Patonovi, který byl vzdělaným strojařem a inženýrem se specializací na stavební stroje a mostní konstrukce. Ostatně je po něm pojmenován také Patonův most v Kyjevě.  

Boris Paton v roce 1941 vystudoval polytechnickou vysokou školu v Kyjevě jako elektroinženýr. Už o rok později se podílel na vývoji nejznámějšího ruského tanku 2. světové války T-34. Jeho inovace umožnila použití automatického obloukového svařování během výroby tanků, což byl světový unikát. Za jeho jménem ale stojí také další úspěchy a jako nejpřínosnější lze označit posun v oblasti laserového řezání kostí po úrazech. K této problematice tak trochu mimo jeho obor se dostal po nehodě, kdy spadnul na vodních lyžích a zlomil si nohu.  

Dlouhověkost ovlivníte způsobem života 

Na příkladu Borise Patona je vidět, že jeho aktivní život, jak po stránce intelektuální, tak sportovní, jej dovedl až do úctyhodného věku 100 let, které oslavil loni na podzim. V tomto věku vede Akademii a zároveň stále aktivně sportuje. Jeho omezení po pádu z lyží jej sice již limituje, ale přesto si stále chodí 4x týdně zaplavat. Jeho životním mottem je, že ze života i práce, je potřeba mít potěšení. A toho se držte, milí přátelé. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová