Zajímavé, až bizarní velikonoční zvyky, s nimiž se můžete setkat

Velikonoce jsou za dveřmi, což znamená, že většina lidí si plete pomlázku nebo peče beránka. Člověk by řekl, že velikonoční svátky jsou svátky velice nudné, ale tak tomu není. Velikonoce jsou svátky naopak velice oblíbené a plné bizarností, i když u nás se neprožívají tak zajímavě jako jinde ve světě.  

Abychom si o Velikonocích rozšířili obzory, podívejme se na velikonoční svátky ve světě, kde objevíme celou řadu zajímavých zvyků, jež se nám opravdu mohou zdát až bizarní. 

Koukni, tráva roste 

U severských států ještě na chvíli zůstaneme. Dokážete si představit, že byste část Velikonoc strávili sledováním trávy a zkoumali, jak roste? Přesně to činí občané Finska. Zasadí malý záhonek trávy a poté ho pozorují růst. Oživení tohoto potenciálně nudného zvyku nastává až v okamžiku, kdy tráva dostatečně vyroste, a děti ji mohou ozdobit malovanými vajíčky a papírovými zajíčky, což má symbolizovat období plodnosti ve Finsku. 

Bav se a rozbíjej 

Rádi se vydáváte na dopolední procházky na sluníčku? Pokud se ocitnete na Korfu v období Velikonoc, raději zůstaňte uvnitř. Místní mají o velikonoční sobotě ve zvyku začít s úderem jedenácté ze svých oken vyhazovat keramiku a nádobí. Ne, vážně. Tento zvyk má údajně svůj původ ve staré benátské tradici, kdy lidé na Nový rok vyhazovali kusy svého starého majetku z oken, aby obdrželi nový. Jestli ale například chcete získat nový mobil nebo počítač, nedoporučovali bychom se touto zvyklostí řídit. 

Střílení zajíčků 

Velikonoce na Novém Zélandu mají značně krvavou a násilnou podobu. Místo pojídání čokoládových zajíčků se místní lidé vydávají na lov zajíců a střílejí po nich. Ten, kdo zvládne zastřelit nejvíc zajíců, pak obdrží peněžní odměnu. 

Vajíčkový závod 

Vzhledem k většinové mírumilovnosti svátků (Nový Zéland a Filipíny nepočítaje) se hodí přehled zvláštních velikonočních zvyklostí zakončit něčím roztomile bizarním. Ve Skotsku se lidé baví tím, že kutálejí svá jasně nabarvená vajíčka ze strmého kopce. Komu se vajíčko dokutálí nejdál, aniž by se rozbilo, tuto soutěž vyhraje. No, řekněte, není to zábava? Nemuselo by být na škodu zavést podobný zvyk i u nás. Jediný problém? Skotsko je hornatější než Česká republika, a než bychom zde našli dost strmých kopců, pořádně bychom se zapotili. Tak nakonec radši zůstaňme u beránků, dobře uděláme. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová