Jak vybrat tu správnou dětskou obuv

Pro zdravý vývoj dětské nohy hraje svou roli mnoho parametrů. Záleží na správném vývoji a celkovém růstu dítěte, ale hlavně na správném obouvání do dobrých bot. Obuv musí být velmi kvalitní, pomáhat při stání a při chůzi, efektivně podporovat nožní klenbu a udržovat také patu ve správném kolmém postavení přímo na podložku. Od prvního postavení dítěte na jeho dětské nožky a s prvním stykem s rovným terénem začíná proces celoživotního vývoje nohy, který může být ovlivněn mnoha možnými chybami a trvalými následky na celý život. Dětskou obuv je třeba vybírat velmi obezřetně, zodpovědně a vždy ji pořádně dítěti vyzkoušet.

Dobrá dětská obuv

Velmi důležitý je tvar dětské obuvi. Právě dětská obuv musí mít opravdu dostatečně prostornou kulatou špičku s místem na prsty. Pokud bude rovnější vnitřní hrana obuvi, bude to mnohem lepší, neboť palec je zde v přirozené poloze a není příliš tlačen k ostatním prstům. Vybírejte obuv podle materiálu. Volte přírodní materiály, jako useň či textil, protože jsou měkké, prodyšné a dobře absorbují vlhkost. Úplně nejdůležitější vlastností je fakt, že se přizpůsobují přesně anatomickému tvaru dětské nohy. Na umělé materiály si dejte pozor. Často jsou na dětskou obuv zcela nevhodné. Jednak jsou neprodyšné a zachovávají si stále své původní rozměry, které se nepřizpůsobí tvaru dětské nohy. Uvnitř bot taky vzniká nepříznivé klima, noha se potí, což přeje plísním a bakteriím. Proto musí být dětská obuv ve vnitřní nášlapné části dobře vybavena. Měla by mít stélku nebo vložku ze savého materiálu, jako je useň, textil nebo syntetický materiál s certifikátem, se zvýšenou propustností pro vodní páry.

Tvar dětské boty

Opatek musí nohu zcela dokonale fixovat, aby nedocházelo k nežádoucím pohybům do boku v patní části nohy. Opatek má být dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý. Střih svršku obuvi má mít dobrou fixaci, aby držel pevně nohu proti opatku a zabránil posunu nohy v botě. Do věku 4 až 5 let dítěte doporučujeme upřednostňovat kotníčkovou obuv i na doma. Mokasíny a sportovní obuv, neboť klasické bačkůrky pro dětskou nohu nejsou vhodné. Bota taky musí být ohebná v místě, kde se noha při chůzi ohýbá, tedy v oblasti prstních kloubů, kde má být obuv co nejohebnější. Jde o druh použitého povrchového materiálu, střih či tuhost podešve. Obuv má být také lehká. Podpatek musí být co nejnižší pro dobrou stabilitu.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová