Stále zelené neopadavé popínavky: jaké si pořídíte vy? 

Chcete si balkon či zahradu zpestřit popínavkami, ale máte své požadavky? Chcete, aby vydržely stále zelené, těšily vás květy a na zimu jste po nich nemuseli uklízet? Máme pro vás hned 5 tipů!  Pro každou pokojovou rostlinu si můžete zavítat do hobbymarketů, případně využijte situace, kdy bude sousedka rozmnožovat právě některý z níže uvedených druhů. 

Zimolez henryův  

Ovíjivá liána, která vám zpestří zahradu svými šarlatově červenými květy hlavně v červnu a červenci.  

Zimolez dlouhodobě neprospívá na přímém slunce, a proto je pro něj ideálním místem polostín až stín. Pokud na tomto místě máte plot nebo pergolu, ozdobte ji zimolezem. Ten je však mrazuvzdorný pouze částečně, a tak musíte počítat s tím, že vám v zimě pár lístků odhodí.  

Břečťan popínavý 

Břečťan je mezi popínavými rostlinami asi nejznámější. Má spoustu druhů, ale jen některé neopadávají. K těm naštěstí patří právě ten popínavý.  

Stejně jako zimolez nemá rád přímé slunce, proto ho umístěte radši do polostínu až stínu.  

V horkých letních dnech vám břečťan poskytne izolaci domu a v těch deštivých bude sloužit jako ochrana před nasáknutím zdi. 

Lilek jasmínový 

Je stálozelený keř, který velmi rychle roste. V zimě by vám venku nepřežil, a proto jej zasaďte do květináče. 

V létě bude zahradu zdobit květy, které svou barvou i tvarem částečně připomínají jasmín.  

Mučenka modrá 

Ideální popínavka pro začátečníky, jelikož je ze všech druhů mučenek nejméně náročná. Říká se, že mráz mučenku nespálí. Hodí se jako pokojová rostlina i jako venkovní okrasná dřevina.  

Daří se ji na žebříku či treláži, po kterých se může pnout a zahlcovat vás svými květy.  

Brslen fortuneův 

Tento druh brslenu dosahuje výšky až 2,5 m a tvoří bohatý křovinatý porost. Nečekejte však velké květenství. Na jaře sice obraší květy, ty jsou ale téměř neviditelné. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová