SOS, třeští mi hlava. Čím to je?

Nespavost a zástavy dechu mohou být proto příčinou bolestí hlavy, které se projevují hlavně po ránu. Protože jedinou cestou, jak si s nimi poradit, je odborné vyšetření a následná léčba, měl by lékař vyzpovídat pacienta, který si stěžuje na bolesti hlavy, jak spí. Pokud se navzdory pravidelnému spánkovému režimu často budí nebo trpí nespavostí, je na čase hledat příčiny.

Nezapomeňte na pitný režim

Pokud nás bolí hlava při sehnutí dolů nebo pokyvování ze strany na stranu, je pravděpodobné, že trpíme nedostatkem chloridu sodného a draslíku. Náš organismus má nedostatek tekutin, proto dochází ke zužování cév a zhoršenému zásobování mozku krví. Prevencí je nezanedbávat pitný režim a svému tělu pravidelně dodávat tekutiny.

Když trucují svaly

Jestliže máme pocit, jakoby naši hlavu svíral pásek a prožíváme bolesti menší až střední intenzity, může za nimi vězet napětí způsobené namoženými svaly krční páteře, které mají své úpony umístěné přímo na lebce.

Roli hraje i pokles kofeinu

Bolest hlavy spojená s pocitem na omdlení může potrápit pravidelné konzumenty kávy. Kofein v ní obsažený rozšiřuje mozkové cévy v mozku. Jakmile tedy dojde k poklesu hladiny kofeinu, nemá žádnou látku, která ho podobně stimulovala a reaguje proto na její nedostatek.

Může za to tlak očí?

S velmi intenzivním tlakem v oblasti očnice a spánků, takzvané cluster headache, si dosud vědci přesně nevědí rady. Vzniká zřejmě tlakem na nervy nacházející se v oblasti očí. Oteklá tkáň potom dráždí nervy. Zřejmě jde o poruchu funkce hypothalamu.

Kouření, námaha i sex

Mezi další impulsy, po kterých nám začne hlava třeštit, patří kouření, ale i větší fyzická námaha ať už ve formě cvičení nebo také sexu. Fyzický výkon totiž rozšíří cévy v oblasti hlavy a dojde k nárůstu tlaku vedoucímu k bolesti.