Proč společnost Nike nazvala model svých boty Nike Dunk

Společnost Nike navrhla širokou škálu bot a některé z nich mají zajímavé názvy. Přemýšleli jste někdy o tom, jak Nike vybírá názvy pro jednotlivé kolekce/modely? Za názvem se obvykle skrývá dobrý důvod spolu s historií, která výběr objasňuje. Zajímalo nás, proč se kolekce Nike Dunk jmenuje Dunk?  

Kdo navrhl první dunky? 

Původní Nike Dunk navrhl bývalý kreativní ředitel Nike Peter Moore. Připisuje se mu také návrh modelu Jordan I a dalších. Inspiroval se modely Air Force 1, Jordan I a Nike Terminator, které se jim podobaly. Výsledkem Moorova úsilí byl model, který nejprve pojmenoval College Color High.  

Tento název však stále nebyl tím pravým ořechovým. Ve stejnou dobu, kdy měly tenisky vyjít, se konalo 40. výročí prvního slam dunku. To se stalo inspirací pro výjimečnou reklamní kampaň. Moore změnil název na Nike Dunk a také vzal v úvahu detaily, jako je barva tenisek. Ta byla navržena na počest školních basketbalových týmů a odpovídala barevným kombinacím jednotlivých vysokoškolských týmů.  

Kampaň Nike buď věrný své škole 

Nike Dunk jsou legendární tenisky, které odstartovaly reklamní kampaň Nike Be True To Your School. To byl oficiální slogan, který byl použit při uvedení nového modelu. Nike Dunk byl uveden na trh v roce 1985 a představoval vše, čím by měl být vysokoškolský basketbalový tým. Byl barevný a zábavný a ukazoval hrdost školy, což se odráželo v odvážných barvách.  

Čerpání inspirace od těch nejlepších  

Postupem času se ukázalo, že Peter Moore byl sám designérem, který pro korporaci Nike dodal slam dunk. Vypůjčil si celou řadu různých prvků z předešlých modelů, které pak spojil a vytvořil legendární obuv, která se postupem času stala více než basketbalovou obuví.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová