Přišly k nám první peněženky během francouzské revoluce?

Doby, kdy jsme nosili peníze ve formě kovových mincí v měšci okolo pasu, už jsou dávno pryč. V současnosti potřebuje každý z nás peněženku, do které by si mohl finanční hotovost uložit. Důležitá je přitom praktická stránka věci, ale také barva, velikost, zapínání, druhy přihrádek.

Kolébkou je Amerika v 17. století

Kožené opasky mají dlouhou tradici a jsou stále velmi oblíbené. Nejenom, že podrží kalhoty, ale stávají se i velice elegantním doplňkem, který příjemně ladí s celkovým outfitem. Může vhodně doplňovat třeba klobouk, boty či rukavice, být sladěn do stejného tónu. Pánská móda se někdy trochu podceňuje. Přitom právě pánské opasky se stávají velice elegantní součástí oblečení. Podobný úkol mají i pánské peněženky. Historie peněženek se vine dlouho do minulosti a velmi úzce souvisí se vznikem prvních papírových bankovek. Ty se objevují už v Americe někdy v 17. století. V Evropě na ně zřejmě narazíme v době francouzské revoluce po roce 1789. Tato událost totiž s sebou přinesla spoustu módních novinek. Od té doby ale peněženky urazily hodný kus cesty.

Kabelky po vzoru francouzských dvorních dam

Svá specifika mají dámské peněženky, které velmi často plní nejenom praktické úkoly, ale také slouží jako ozdoba a módní doplněk. Pánské peněženky přitom bývají spíše účelné, ovšem to nevylučuje, aby zároveň byly i elegantní. Stálicí pánského šatníku se stávají kožené peněženky, které se vyznačují kvalitou provedení a dlouhou životností. Hodně dlouhé dějiny za sebou mají i dámské kabelky. Kupodivu i ony mají praktické pozadí svého vzniku, protože dámy především na francouzském královském dvoře potřebovaly nějaké zavazadlo, do kterého by si mohly ukládat své nezbytnosti. Kabelky tento požadavek splnily. Úplně první kabelku možná nosila madam de Pompadour. Později se ale kabelky zvětšovaly. Dnes jsou ve velké oblibě třeba tzv. crossbody přes rameno. Je možné dovnitř uložit spoustu věcí.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová