Muži, umíte se obléci do divadla?

 „Jde-li člověk do společnosti, nejde jenom o to, aby se ustrojil, ale také zejména o to, jak by se ustrojil. Prvé rozumí se samo sebou, na druhé nezbývá, než aby byla určitá pravidla,“ říká Jiří Guth-Jarkovský, prvorepublikový džentlmen, který se v Čechách proslavil právě soupisem společenských pravidel. Chladným ho nenechalo ani oblečení do divadla.

Prvorepublikoví džentlmeni by radost neměli

Kdyby dnes Guth-Jarkovský žil a viděl, že lidé bez rozpaků chodí do divadla v džínách a vytahaném svetru, určitě by z toho radost neměl. Spousta lidí ale za to svým způsobem ani nemůže. Nikdo prostě ještě nevysvětlil, jak by se měli do divadla vlastně obléci. Oni sami to netuší. Proto se do toho pustíme právě my.

Nejformálněji do kamenných divadel

Oblékání do divadla má svá pravidla. Záleží na tom, do jakého divadla a na jaký kus se chystáte. Podle toho se bude váš výběr oblečení řídit. Nejformálněji byste měli být oblečení, pokud vyrážíte do pražského Národního divadla, do Státní opery nebo do jiných větších klasických kamenných divadel. Po čem sáhnout ve skříni, když se chystáte na nedělní představení do pražského Národního divadla a chvíle odchodu z domova se blíží?

Muži potřebují oblek

Muži to mají docela jednoduché. Vyberou tmavý oblek a k němu jednobarevnou košili jako například Samozřejmě ale nemusí být jenom bílá. K ní si najdou vhodnou kravatu, která ladí s barvou košile, má třeba ve svém vzoru stejně barevný proužek. Nesmí také zapomenout na klasické černé ponožky a uzavřené černé boty. Klasikou jsou černé lakovky se šněrováním nebo i bez něj

S čím muži riskují v Národním divadle faux pas?

  • Pokud si vezmou krátké kotníčkové ponožky a bude jim koukat nahá část nohy nad nártem.
  • Jestliže zvolí vícebarevnou košili – budou vypadat jako papoušek.
  • Když nebude košile sladěná s kravatou.
  • Jestliže si špatně uvážou kravatu.
  • Budou-li mít malé a velmi těsně obepnuté sako a dokonce jim z něj ulétne knoflík.
  • Zapomenou-li si vyčistit boty.
  • V případě, že jejich boty nebudou ladit k obleku.
  • Vezme si krátké kalhoty.
Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová