Mohou být žluté zuby zdravé?

Se zuby je mnoho problémů. Od prvních tesáčků po ty poslední, co sotva drží na místě. Je to věčný boj s barvou, bitva s kazy a plakem, učení správné techniky čištění a spousta dalšího. Začněte rozlišovat, co je důležité a co ne.  

Čeho je moc…  

Honba za dokonale bílým chrupem nebere konce. Je to běh na dlouhou trať, stojí spoustu úsilí, návštěv zubaře a dentálního specialisty a v neposlední řadě i stresu a peněz. Služby stomatologa totiž patří k těm nejdražším vůbec. Není výjimkou, že odcházíte z ordinace s účtem na několik tisíc korun.  

A tak lidé zkouší různé techniky čištění, drásají dásně několikrát denně, poctivě žvýkají, používají speciální kartáčky z bambusu nebo Salvadory perské, používají stěrky na jazyk i dentální nitě, aby se v ústech nezadržovaly nečistoty, používají speciální vody a sprchy, vzdávají se kávy a vína, utrácejí za drahé pasty, experimentují se skořicí a jedlou sodou nebo práškem do pečiva. Jedno pomáhá, druhé ne. I tady ale platí, že všeho moc škodí.  

Jen bílá to může být  

Paradox je, že bílé zuby jsou jen hloupý mýtus, kterého někdo dosáhne a druhý ne. Ale vůbec to nesouvisí s kvalitou péče ani zdravím. Bohužel předsudky jsou zakořeněné tak hluboko, že těžko někoho přesvědčovat o pravdě. Bílý chrup je zkrátka úzce spjatý s estetikou a přitažlivostí, odchylky se nepovolují.  

Doopravdy  

Každý člověk se rodí s jiným odstínem zubů (po tom, co se vyklubou). To je věc, kterou jen těžko ovlivníte. S přibývajícím věkem se barva navíc mění, stejně tak vlivem životního stylu, kde vládnou cigarety, káva, alkohol nebo léky způsobující zabarvení.  

Dentinové jádro je skryté pod sklovinou. Ta ale postupně slábne a vnitřek zubu, který nemá přirozeně bílou barvu, prosvítá čím dál tím víc. A tak se může zdát, že zuby žloutnou. Je to ale přirozený proces, je téměř nemožné ho zvrátit. Stačí dbát na pravidelnou a důkladnou péči a barvu neřešte. Jedině tak se můžete po celý život chlubit zdravým chrupem. 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 370 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová