Kde se na světě vzalo tričko?

Pokud bychom měli vyjmenovat to, co tvoří základ šatníku, zmínili bychom převážně trička. Trička jsou totiž to, co jednoznačně základ šatníku tvoří. V případě, že nemáte triček dostatek, pak je problém na světě. Tričko lze totiž zkombinovat jak s elegantními outfity, tak je lze zkombinovat i s ležérnějšími podobami outfitů. Pokud dostatečné množství triček ve svém šatníku máte, pak se také nabízí otázka, kde se takové tričko vlastně vzalo.  

Každý model, každý kousek šatníku musel být přece navržen a musel někde vzniknout. Zejména takové tričko musí mít nějakou historii, vždyť se jedná o jeden ze základních kousků, o jeden z prvotních kousků, které kdy vznikly v módním světě. Seznamme se proto s tričkem, které dnes nesmí postrádat jak pánové, tak ani dámy či děti.  

Tričko jako prostor na vyjádření se 

Než přejdeme k úplné historii trička a než si zmíníme, kde se tričko vlastně objevilo, je třeba konstatovat, že už od pradávna je tričko prostorem pro vyjádření se. Už dlouhá léta se právě tričko stává transparentem vytrubujícím politické slogany, jsou to také miniaturní billboardy, které propagují výrobky služby, mimo jiné se také o symbol vzdoru nejedné generace. A nyní už opravdu k historii triček.  

Tričko vzniklo ze spodního prádla 

Možná vás to překvapí, ale tričko bylo vynalezeno ze spodního prádla. Původně nosili dělníci na konci devatenáctého století jenom nátělníkovou kombinézu, která měla zajišťovat teplo. Jenže s příchodem teplých měsíců se kombinéza rozstříhala, aby nebylo dělníkům až příliš horko. Zejména horní část kombinézy si dělníci odstřihli a následovně ji nosili zvlášť.  

V roce 1904 se tato oddělená část začala prodávat samostatně, neměla knoflíky, nebylo třeba nic přišívat. Jen se tričko přetahovalo přes hlavu. A o rok později už byl tento kousek oblečení zařazen i do výstroje námořnictva Spojených států.  

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová