Jak vybrat hodinky?

V dnešním moderním světě jsou hodinky naši vizitkou, symbolem příslušnosti k určité společnosti, jde o nedílnou součást naší sebeprezentace. Proto, pokud se rozhodnete koupit si hodinky, nespěchejte. První věc, kterou je třeba určit při výběru hodinek – účel jejich pořízení. Pokud jste podnikatel, budete určitě potřebovat typ odpovídající vašemu postavení. Navíc bude pro vás velmi důležité být vždy a všude včas, proto doporučujeme drahé švýcarské hodinky.Klasický elegantní model, který podtrhne vašeho obchodního ducha. Vybíráte hodinky pro svou partnerku? Hodinky pro ženy především doplňují její image.

Mechanismus – základní kámen hodinek

Hodinky rozlišujeme podle nositelů – dětské, pánské, dámské a unisex.  Potom zda jde o náramkové, kapesní, zavěšené na řetízku, hodinky v mobilu, prstenu apod. Dále podle tvaru, výzdoby pláště a zaměření (vojenské, módní, pro kosmonauty atd.) a v neposlední řadě podle strojku – mechanické, elektronické a kombinované.

Mechanické hodinky

V mechanických hodinkách je napnutá spirálová pružina, která je postupně odvíjena, ovládá celý strojek, dvě šipky (jedna delší, druhá kratší) ukazují čas. Mechanické hodinky jsou považovány za klasiku hodinářství, protože vyžadují vysoce přesné nastavení s ruční montáži. Při správné péči, pravidelné údržbě a kontrolyvám budou věrně sloužit po celá desetiletí. Cena luxusních mechanických hodinek je poměrně vysoká, ale vysoká kvalita stojí za to.

Elektronické hodinky

Elektronické hodiny byly vyvinuté v polovině 20. století, požíval se jako časový normál křemenný oscilátor, využívající piezoelektrický jev. Klasické quartzové hodinky jsou poháněny miniaturní knoflíkovou baterií.Trvanlivost digitálních hodinek je mnohem nižší než u mechanických. Hlavní jejich výhodou je, že tyto modely mohou mít velké množství doplňkových funkcí – teploměr, barometr, monitor srdečního tepu, kompas, kalkulačka, adresář nebo minipočítač. Tyto modely jsou vyvinuty na základě nejnovějších inovací ve světě elektroniky a jsou určeny pro ty, kteří chtějí mít vždy know-how „po ruce“.

Materiál

Výběr materiálu u hodinek je důležitý, neboť chrání mechanismus před poškozením a prachem.

Nerezová ocel

Tento materiál má nejvyšší kvalitua používají ho nejznámější výrobci hodinek. Pevnost a odolnost – základ spolehlivých hodin s celosvětovou reputaci. Cena takových hodinek může dosáhnout závratných výšek.

Mosaz

Mosaz je dostatečně pevná, jde o vysoce kvalitní materiál, ale je příliš těžká, což je jediná nevýhoda tohoto materiálu.

Hliník

Hliník se běžně používá při výrobě levných hodin, protože jeho kvalita je dost nízká. Hliníkové tělo je měkké, křehké a nechrání hodinky před nárazy. Oblíbený materiál čínských výrobců.

Plast

Plastové hodinky jsou buď velmi drahé, nebo velmi levné. Mnoho známých značek vyrábějí hodinky z vysoce kvalitních neškodných plastů. Opět nedoporučujeme levné plastové hodinky od čínských výrobců.

Titan

Titan je zajímavá slitina, která se v současnosti pro výrobu hodinek používá jen zřídka, protože vyžaduje hodně času a úsilí na zpracování. Hlavní přednosti titanu a jeho slitin je, že jejich chemické složení je zcela neškodné pro tělo.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 369 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová