Historie bot

Historie bot je delšínež jedno tisíciletí. Nejspolehlivější informace o tom, jaký druh obuvi nosili naši předkové, sahají až do období starověkého Egypta a starověkého Řecka. V té době byly populární všechny druhy sandálů, které byly provedeny tak, aby je mohli nositi významní představitelé různých společenských tříd. Kromě toho, pánská a dámská obuv se lišila v barvě a vyšívání, perlové šperky poukázaly na to, že tato obuv je určena pro zvláštní příležitosti.

Boty a středověká Evropa

Středověká Evropa navrhla nahradit sandály botami s dlouhými zahnutými špicemi. Tuto podivnou módní obuv si můžeme prohlédnout i na obrazech a ilustracích. Kromě toho, boty z dřívějších časů jsou vystavované i v mnohých muzeích. Francouzsky král Filip IV. dokonce vydal zvláštní zákon, podle něhož všichni šlechtici museli nosit jen boty s protáhlými špicemi, které byly často zdobené i zvonky. V XIV. století, délka boty ukazovala ušlechtilost jejich majitelů: čím delší špiče, tím významnější pozice. Nešlo ovšem o pohodlnou obuv, a kolikrát zahnutou špici si vázali provázkem, aby jim při chůzi nezavazela.  Tato forma obuvi se odrazila i na vzhledu brnění.

Renezanční obuv

V renesanci se nosily boty vyrobené z kůže, sametu, hedvábí a vlny v různých barvách. Šlo o velmi měkkou kůži nebo semiš. Boty na venek z té doby se stále více přibližovaly k modelu, který se nosí dnes. Obuv zdobí nádherné vzorované perforace.V XV. století byla již obuv pohodlnější, neboť se stává kratší a širší.

Královský dvůr

Během sedmnáctého a osmnáctého století byly vysoké podpatky v Evropě indikátorem společenského postavení mužů i žen. Stal se z nich společenský odznak. Módní podpatky byly uprostřed zúžené a dole v zájmu větší stability rozšířené. Tato kombinace ladného tvaru a robustní konstrukce se dočkala obrození v šedesátých letech 19. století.Například během vlády Ludvíka XIV. (1643 – 1715) bylo přikázáno, že jen lidé s přístupem ke královskému dvoru mohou nosit červené vysoké podpatky. Zatímco krátce po smrti Ludvíka XIV. muži od vysokých podpatků rychle upustili, ženy si je zamilovaly. Dnes jsou módní mola vysokých podpatků plné. Designéři jako ManoloBlahnik, Jimmy Chooa Christian Laboutin jim vtiskli image privilegia a luxusu.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová