Co dělat, aby boty povolily

Roztáhnout těsné boty není jen tak. Jestliže jde o kožené boty, práce je snazší a lze je bezpečně roztáhnout. Pro vytáhnutí boty do šířky lze zakoupit sprej na roztažení obuvi. Podle návodu je nastříkáte do vnitřku boty a necháte působit, a proces opakujete. Pak zvolna doma po chvílích zkuste rozšlápnout. Můžete použít i trik našich babiček, navlhčit silnější ponožky, vzít si je na sebe a na ně boty. Jde o pohodlné a bezpečné roztažení kožené obuvi, i když má podpatky. Existuje i speciální roztahovací pěna, díky které se pak dají boty do napínáků a vytáhnou do šířky i do délky, což je nejbezpečnější roztáhnutí malých bot. Lihem povolí, ale je nutné je potírat velice opatrně z vnitřní strany.

Jak na špičku a patu bot či nárt

Úzkou špičku lze vytáhnout utěrkou pokapanou octem a vloženou dovnitř boty. Použít se dá i napínák s rozevírací špičkou, který je větší, než špička samotná. K dostání je v obchodech s obuví nebo ve speciálních e-shopech. Jde o plast, napínák potažený látkou s ocelovou pružinou nebo kvalitní dřevěný. Pro velký nárt zkuste navlhčit ponožky lihem a pak v nich prošlapovat obuv. Potřete lihem i samotnou kůži zevnitř a opatrně roztahujte kopytem. Část boty, která tlačí, je třeba na příslušném místě potřít alkoholem nebo lihem. Lze použít i sprej na roztažení obuvi nastříkaný na požadované místo. Paty změkčete navlhčeným hadrem, přes který budete kladivem lehce do bot klepat. Můžete také stěny pat mnout mezi prsty a použít krém na zjemnění materiálu.

Změkčení kožených bot

Pro změkčení kůže na botě je třeba mastný krém, jako Indulona. Koupit se dá i silikonový sprej na zjemnění materiálu, který se opakovaně aplikuje. Pásky letních bot, které řežou lze nastříkat sprejem na zjemnění materiálu nebo parafínovou svíčkou pásky několikrát z vnitřní strany natřít a jemně protřít materiál mezi prsty až kůže změkne. Když si nevíte rady, navštivte opravnu obuvi, kde mají k dispozici speciální zařízení na roztažení obuvi. Cena se zde pohybuje různě, podle typu zařízení. Počítejte s výdajem asi kolem 100 až 200 korun, v závislosti na tom, jakou obuv navštívíte, a jak dlouhou dobu se bude muset roztahovat.

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová