Cardigan aneb svetr, který představil světu hrabě

Počátky kardiganu sahají do poloviny 19. století. Jedná se vlastně o druh svetru, respektive pleteného oděvu. Do módy tehdy naprosto nezapomenutelně zasáhl jistý šlechtic. Takovým způsobem, že ho známe ještě dnes, i když netušíme, že slovo kardigan je ve skutečnosti jeho příjmení….

Generálmajor v roli módního návrháře

Své jméno dostal svetr podle Jamese Brudenella, sedmého hraběte z Cardiganu , který měl v britské armádě hodnost generálmajora a velel Britům během Krymské války (1853-1856). Právě on si oblíbil tento pletený oděv s otevřenou přední stranou a zpopularizoval ho mezi veřejností. Pyšnil se jím všude a s takovou razancí, že si toho nešlo nevšimnout. Není proto divu, že tenhle elegantní kousek pleteniny nechtěně pokřtil.

Otevřený a rozevlátý oděv

Klasické vesty mají knoflíky, mnohdy velké a zdobné. Moderní cardigany jsou ale otevřené, bez knoflíků a záměrně rozvláté. Tak by se naprosto jednoduše a stručně dal vystihnout rozdíl mezi moderním kardiganem a jeho klasickou verzí. Vesta, ať již uzavřená na knoflíky nebo ležérně otevřená může být pletená ručně nebo strojně. Původně se jako cardigany označovaly jenom pletené vesty bez rukávů, ovšem později tento pojem zahrnul širší skupinu pletených oděvů.

Symbol vysokoškolských bouřliváků

Ve 20. letech 20. století a kolem roku 1930 se tyto typy svetrů stávají symbolem vysokoškolských bouřliváků, získávají punc intelektuálského oděvu. Svůj návrat pak zažívají znovu po roce 1950, v sedmdesátých a devadesátých letech 20. století.

Kam se cardigan hodí:

  • Klidně i do společnosti, vhodnou kombinací s tričkem či košilí můžete vytvořit více či méně formální oblečení podle aktuální potřeby.
  • Na běžné každodenní nošení do práce.

Kde na něj raději zapomenout:

  • Na sport je nepraktický
  • Vhodný není ani na slavnostní společenské příležitosti