Bolí vás hlava? Může za to vaše voňavka, tabletky i stres
Bolesti hlavy občas potrápí asi každého. Proto lidé marně pátrají po tom, co je způsobuje. Pokud poznáme příčiny bolesti, budeme se jim moci vyhnout. Odborníci tvrdí, že bolest spustí i systémovou alergickou reakci, kterou vyprovokuje i intenzivní vůně nebo pach.
Když mozek protestuje
Na svědomí mají uvedenou reakci chemikálie ve voňavkách, například anisyl nebo benzyl alkoholy, ale také přírodní vůně v podobě skořice, hřebíčku či anýzu. Jakmile je zaregistrují nervová zakončení v nose, posílají signál do mozku a následuje obranná imunitní reakce. Způsobí ji i vaše oblíbená vůně. Podle výzkumů ale při delším působení bolest už nezhoršuje, ale spíše ustupuje. Mozek se zřejmě přesytí svými vjemy.
Pozor na zapomenuté tablety
Bolest může způsobit i vysazení analgetik, pokud je užíváte delší dobu a jste na ně zvyklí a najednou se snažíte se bez nich obejít. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti opravdu skrývá nebezpečí. Podle neurologů dojde k zablokování receptorů bolesti, a pokud léčebný přípravek jednoho dne vynecháme, naše tělo nám to obratem vrátí. Receptory bolesti, které nedostaly svoji pravidelnou dávku, jsou potom mnohem citlivější na jakékoli podněty a bolest vnímají mnohem intenzivněji. Podle lékařů může k tomuto jevu dojít v případě, že člověk užívá analgetika minimálně 15 dní v měsíci v období posledního čtvrt roku.
Pronásledovatel jménem stres
Stres a napětí je jedním z nejčastějších příčin bolestí hlavy. Reakce těla na stres totiž působí i tuhnutí svalů na krku a ramenou. Klesá tak přítok krve do mozku. Vlivem stresových hormonů se vyplavují do krve i toxické látky. Minimálně občasnou bolestí hlavy trpí až 70 % lidí právě kvůli různým stresovým situacím. Tady je jedinou radou zvolnit pracovní tempo a relaxovat. Typická stresová bolest působí jako tlak v obou polovinách hlavy, zejména na temeni. Ruku v ruce s ní jdou pocity úzkosti.