Adidas

AG Adidas (Adidas) – Německá průmyslová skupina, která se specializuje na výrobu sportovní obuv, oblečení, tašky, hodinky, brýle, nástroje a další předměty spojené se sportem. Společnost je největším výrobcem sportovních potřeb v Evropě a druhou největší na světě, soutěžit může pouze s americkou firmou Nike. V současné době je generální ředitel společnosti Adidas Herbert Hainer.

HistorieofAdidas

Historie světoznámé firmy Adidassahá do roku 1920 do Bavorska, městečkaHerzogenaurach. Průměrná německáDasslerová rodina se rozhodla začít vlastní výrobu bot s cílem zlepšit si svou finanční situaci, kdy byli všichni silně otřeseni po první světové válce, která skončila porážkou Německa. V čele produkce stál mladý Adolf Dassler. Prvním výrobkem firmy byla ortopedická obuv pro sportovce s postižením a lehká obuv, kterábyla součástí vojenské uniformy. Podrážky se vyráběly ze starých pneumatik. V červenci 1924 se kvýrobě připojil starší bratr Rudolf Dassler. Zpočátku museli pracovat ve velmi stísněných podmínkách. Zařízení bylo umístěno v prádelně jejich matky, a vzhledem k neustálým výpadku proudu bratři někdy musel použít kolo s dynamem.

Šikovní bratři

Zatímco Adolphse zabýval především výrobou a generování nápadů, jeho bratr se v první řadě věnoval prodeji. Společně tyto dvaodlišné charaktery, byly dobrým základem k úspěšnému podnikání. V továrně bylo zaměstnáno 12 lidí, a denně se vyrobilo 50 párů.  V roce 1925, Adolf vynalezl jako první na světě kopačky s hroty, které pro ně kovali kováři bratři Tselayn. Výroba vzrostla a dvůr jejich domova přestal stačit.

Zpolarizování značky Adidas

Po nějakém čase, tržby umožnily bratrům si pronajmout tovární budovy. V roce 1928, Dassler patentoval hroty konstruované s Josephem Vayttserom.  Nejúspěšnějším pro společnost byl rok 1936, kdy bratři jeli do olympijské vesnice s botami s hroty a přesvědčili amerického běžceDzhessihoOuensa, aby je vyzkoušel. Jednalo se o první sponzorství. Olympiáda se tentokrát konala v Berlíně. Owens vyhrál čtyři zlaté medaile a dal pět světových rekordů, což posílilo reputaci společnosti «Dassler». Bratři okamžitě obdrželi spoustu dopisů od trenérů olympijských týmů z celého světa, kteří chtěli koupit tyto skvělé boty.

Adidas a současnost

Sídlo společnosti Adidas se nachází stále v německém městě Herzogenaurach. Své výrobky prodávají téměř po celém světě. Ke konci roku 2012 společnost zaměstnávala více než 46 000 zaměstnanců, přičemž za daný rok dosáhla tržby na úrovni 14,9 miliardy eur a čistý zisk činil 524 milionů eur.