5 domácích tipů proti akné

Puberta skončila, ale akné pořád trvá? Chcete se rychle zbavit nevzhledných pupínků a černých teček, ale kosmetické výrobky nezabírají, nebo preferujete přírodní léčbu oproti chemické kosmetice?

Prvním krokem je uvědomit si svůj životní styl, neboť to, jak se stravujeme a jaká je naše hladina stresu se odráží na naší pleti. Úplný základ je pitný režim, nejlépe čisté vody, sladké limonády nám v tom případě nikterak nepomohou. Co se jídelníčku týče, je vhodné zařadit potraviny, které obsahují vitamíny:

  • E – listová zelenina, ryby a mandle
  • A – pomáhá snižovat činnost mazových žláz a ucpávání porů odumřelými buňkami. Najdeme ho v játře, dýni, špenátu atd,
  • D – není jen jeden vitamín, ale souhrn sloučenin, které jsou pro naše tělo nezbytné. Vytváříme si ho při působení slunečního záření, proto je dobré doplňovat ho obzvlášť v zimním období, kdy ho máme nedostatek. Základní zdroj je rybí tuk
  • C – je důležitý pro tvorbu kolagenu, hojení ran a snižuje hladinu kortizolu. Najdeme ho v borůvkách, zelí, rybízu rakytníku atd,
  • Zinek – minerál, který napomáhá imunitnímu systému, snižuje uvolňování zánětlivých látek do krve. Skvěle se na něm dá pochutnat v dýňových a sezamových semínkách nebo v kešu oříšcích

Nejpopulárnější přípravky proti akné zahrnují hlavně bylinkové extrakty a masti. Pojďme si říct některé z nich:

Tea tree oil

Tea tree oil se vyrábí z destilací z listů kajeputu střídavolistého, je protizánětlivý a antibakteriální, vysuší zanícené pory a zároveň dezinfikuje. Další výhodou je pomoc při jizvách, které mohou po akné zůstat.

Aloe vera

Aloe vera je skvělý pomocník ať už na léčbu akné, nebo doléčení jizev. Omezuje tvorbu mazu, stahuje pory, zvlhčuje pokožku, zklidňuje kůži,dá se tedy také použít třeba po holení nebo opalování. Pomáhá zesvětlovat jizvy. Pleťové masky můžete také kombinovat s medem, citronovou šťávou či bílkem.

Med

Med má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají čistit obličej a ničit původce akné. Pokud trpíte rankami po akné, med vám také urychlí jejich hojení a začervenání. Ideální jsou pleťové masky s přidáním skořice či citronové šťávy.

Kokosový olej

Kokosový olej se dá využít na celé tělu, ať už jako balzám na rty, hydratace pro celé těle, olej na zpevnění vlasů, odličovač nebo jako antibakteriální lék na akné.