10 zajímavých faktů z historie džínů

Džíny – to je možná nejvíce nošená věc mužů a žen. Modré kalhoty ze silné bavlněné látky (riflovina, denim) sloužily původně jako pracovní oblečení a od 50. let 20. století, se staly nejoblíbenějším oděvem na celém světě. Kdysi se nazývali také „texasky“ – název odvozený od kovbojů, kteří je nosili během 1. světové války. Jejich název ( blue jeans ) pochází z francouzského označení pro barvivo, kterými se barvily ( bleu de Genes ).

Další fakta o riflích

  1. První zmínky o tomto výrobku z denimu byly zaznamenány v XVI. století v Británii, v záznamech přístavních knih. Dovoz tohoto materiálu,z něhož se kalhoty šily a následně byly navezeny do prodejen všech evropských zemí, byl zahájenv Janově.

 

  1. Asi 2,5 miliardy modrých kalhot vyrobených z džínoviny byly uvedeny na trh po celém světě od počátku výroby až po současnost.

 

  1. Tvůrce moderních riflí jeLeviStrauss (1829-1902). Po příjezdu do Ameriky se vynasnažil z levného a odolného materiálu vytvořit elegantnía praktické kalhoty. Dnes džíny přináší do společnosti, známé jako LeviStrauss& Co. zisky 7 miliard dolarů ročně.

 

  1. Jeans modely se vyvíjely v průběhu času, v 40. letech rozhodl opustit od měděných nýtů. To bylo spojeno s bezpečnostními opatřeními, protože nýt se můžerozžhavit u ohně a tak hrozilo poškození džínů.

 

  1. Obzvláště populární ve Spojených státech jsou kalhoty denim používané během druhé světové války. Historici mají informace, že džíny si mohli koupit jen ti, kteří se přímo podíleli na bojových akcích.

 

  1. Indigo, modré barvivo používané pro barvení denimu se již používalo v dávných dobách, bylo vyráběné ze stejnojmenné rostliny. Od konce 19. století bylo postupně nahrazováno syntetickým a ve 30. letech 20. století rozsáhlejší pěstování indiga zaniklo úplně. Pro obarvení jednoho páru džínů je ho potřeba jen pár gramů. Ročně bylo vyrobeno 20 tisíc tun indiga pouze za účelem barvení džínů.

 

 

  1. Louis Ferro, módní návrhář na konci 60. let představilve své debutové kolekci džíny s kamínky. Začala nová éra džínovin v módním průmyslu,rifle tak získaly módní hodnotu.

 

  1. V roce 1958 se džínová móda rozšířila i v SSSR, první modely byly pozorovány v průběhu festivalu mládeže a studentstva. Oblečení se stalo velmi populární, takže nový trend se rychle usadil v skříních sovětských občanů, zejména mladých lidí a později i v dalších zemích RVHP.

 

  1. Moderní džíny jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, jde o neobvykle propletené prameny z venku natřené speciálním nátěrem, ale uvnitř jsou jasné. Struktura této látky vytváří jakoby zchátralé džíny.

 

  1. Nejvíc zpopulárnil džíny zpěvák OzzyOsbourne, vytvořil z nichjakýsi kult, který se dostal do povědomí mladých lidí, kteří si rifle nesmírně zamilovali.V době hippies byly džíny zdobené výšivkou, korálky, kamínky, a jinými dekorativní prvky.

 

Lenka Váhová

Lenka Váhová

Lenka Váhová - redaktorka časopisu Lastfashion v online i tištěné podobě. Zajímá se o obor módy a krásy. Již 5 let působí jako hlavní copywriterka.

Lenka Váhová has 371 posts and counting. See all posts by Lenka Váhová